Our History

Faith Reformed Church began as an offshoot of the First Reformed Church in Cedar Grove. Growth at First Reformed Church during the late 1950s and early 1960s lead to overcrowding at Sunday morning worship services. A second Sunday morning worship service was introduced. Finally in 1964 a small group from First Reformed decided to start a new church. The first worship service was held on July 12, 1964 in the gymnasium of the Cedar Grove Elementary School (currently the site of the public library).

Exterior FrontOn January 12, 1965 Faith Reformed Church was officially organized under the Classis of Wisconsin within the Reformed Church in America (RCA). This meeting was attended by 90 eligible voters representing approximately 40 families. The name Faith Reformed Church was officially selected and the first twelve member consistory was elected.

Our first pastor, Reverend John Van Mantgem, was installed on July 17, 1965. He served Faith Reformed Church until October 1970. During this time the planning, construction and dedication of our present church building were completed.

The second pastor of Faith Reformed Church was Reverend Phillip Frens. He was installed on June 16, 1971 and served Faith Church for just over three years. He was followed by the Reverend Leon Dykstra who was installed on January 28, 1975 and continued serving Faith Church until his retirement in 1989.

From 1989 through August 2001 we were led by the Reverend Van Rathbun. During this time the number of young families in attendance grew significantly. Additional offices, meeting rooms and an expanded foyer were completed during this time.

Front of Sanctuary - horizontalIn 1998, we hired Tom Davila as our first youth director. Many of the ministries that he developed for our youth are still going strong today. He served Faith Reformed Church through January of 2010.

The Reverend Earl Slotman served as Senior Pastor from October 2002 through May 2012. He led us through an 8-year process resulting in a new addition completed in 2009, including a fellowship hall/great room, classrooms, kitchen, nursery, office, bathrooms and an elevator.

In May of 2011, Eric Lashbrook took over as youth director. Our church has profited greatly from his fresh outlook on the ministry.

Our current pastor, Reverend Ron Sanford, was installed on July 14, 2013. We are very excited about the gifts and experience he brings to the Faith Reformed family.

The Faith Church family currently consists of approximately 325 members with nearly 50% of them being under age 35.